HTTP/1.1 200 Connection established HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 14 Nov 2024 06:48:45 GMT Server: Apache/2.4.6 (CentOS) mpm-itk/2.4.7-04 OpenSSL/1.0.2k-fips PHP/7.4.33 X-Powered-By: PHP/7.4.33 X-LiteSpeed-Tag: f9c_HTTP.200 Last-Modified: Wed, 10 May 2023 09:13:52 GMT ETag: "899128ebe08a35c163672bcd52e71365" X-Robots-Tag: noindex, follow Link: ; rel="https://api.w.org/" Connection: close Transfer-Encoding: chunked Content-Type: application/rss+xml; charset=UTF-8 kasyfiskalne2018.pl https://www.kasyfiskalne2018.pl informacje o kasach fiskalnych Wed, 10 May 2023 09:13:52 +0000 pl-PL hourly 1 https://www.kasyfiskalne2018.pl/wp-content/uploads/2023/05/icons8-cash-register-58.png kasyfiskalne2018.pl https://www.kasyfiskalne2018.pl 32 32 Program „Polska Bezgotówkowa” – czym jest i kto może z niego skorzystać? https://www.kasyfiskalne2018.pl/inne/program-polska-bezgotowkowa-czym-jest-i-kto-moze-z-niego-skorzystac/ https://www.kasyfiskalne2018.pl/inne/program-polska-bezgotowkowa-czym-jest-i-kto-moze-z-niego-skorzystac/#respond Wed, 10 May 2023 09:13:32 +0000 https://www.kasyfiskalne2018.pl/?p=26 Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że jednym z podstawowych założeniem systemu kas online będzie promowanie obrotu bezgotówkowego. Okazuje się, iż zmiany w regulacjach dotyczących urządzeń fiskalnych nie są jedyną inicjatywą, która ma zwiększyć rolę płatności elektronicznych w naszym kraju. Od początku stycznia 2018 roku funkcjonuje już program „Polska Bezgotówkowa”, nadzorowany przez fundację o takiej samej nazwie.… Czytaj dalej Program „Polska Bezgotówkowa” – czym jest i kto może z niego skorzystać?

The post Program „Polska Bezgotówkowa” – czym jest i kto może z niego skorzystać? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że jednym z podstawowych założeniem systemu kas online będzie promowanie obrotu bezgotówkowego. Okazuje się, iż zmiany w regulacjach dotyczących urządzeń fiskalnych nie są jedyną inicjatywą, która ma zwiększyć rolę płatności elektronicznych w naszym kraju. Od początku stycznia 2018 roku funkcjonuje już program „Polska Bezgotówkowa”, nadzorowany przez fundację o takiej samej nazwie. Na czym to polega i co mogą na tym zyskać przedsiębiorcy oraz ich klienci?

Ogólne informacje o programie

„Polska Bezgotówkowa” to program, który powstał z inicjatywy wielu uczestników rynku usług płatniczych – zarówno wydawców kart, jak i agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard. Oficjalnie wystartował on 8 stycznia 2018 roku. Swój udział w jego powołaniu miały również Związek Banków Polskich oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W największym skrócie można napisać, że program jest skierowany do małych i średnich firm, które dotychczas nie posiadały instrumentów pozwalających na akceptowanie płatności także w formie elektronicznej. „Polska Bezgotówkowa” ma ułatwić tym przedsiębiorstwom wdrożeniem pierwszych terminali płatniczych oraz zdecydowanie zmniejszyć koszty związane ze stosowaniem tych urządzeń.

Zasady uczestnictwa i korzyści dla przedsiębiorców

Tak jak wspomnieliśmy, program „Polska Bezgotówkowa” jest skierowany przede wszystkim do firm, które wcześniej nie posiadały terminali płatniczych i nie akceptowały płatności kartami. To podstawowy wymóg, stawiany przed przedsiębiorcami. Co więcej, w programie mogą wziąć udział wyłącznie te działalności gospodarcze, które posiadają maksymalnie 5 odrębnych placówek handlowych bądź usługowych. Stąd zresztą wcześniejsze stwierdzenie, że z inicjatywy „Polska Bezgotówkowa” skorzystają głównie małe i średnie firmy.

Jeżeli zaś chodzi o udogodnienia, na które mogą liczyć uczestnicy, najlepiej przytoczyć fragment komunikatu zamieszczonego na oficjalnej stronie tej inicjatywy, czyli na polskabezgotowkowa.pl: „Przedsiębiorca, który zdecyduje się przyłączyć do Programu, otrzyma wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.”

Kasy online a płatności elektroniczne

Na koniec warto także przypomnieć, na czym będzie polega popularyzacja obrotu bezgotówkowego, która wiąże się z wprowadzeniem systemu fiskalizacji online. Wszystkie nowe urządzenia rejestrujące zagwarantują bowiem ustandaryzowaną współpracę z terminalami do kart płatniczych. A będzie to możliwe za sprawą ujednoliconego protokołu komunikacyjnego, który znajdzie się w każdej kasie fiskalnej online. Innymi słowy, właściciele urządzeń rejestrujących nowego typu nie będą musieli zastanawiać się nad tym, czy ich modele zapewnią współpracę z terminalami płatniczymi. Taka funkcjonalność stanie się po prostu standardem.

The post Program „Polska Bezgotówkowa” – czym jest i kto może z niego skorzystać? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
https://www.kasyfiskalne2018.pl/inne/program-polska-bezgotowkowa-czym-jest-i-kto-moze-z-niego-skorzystac/feed/ 0
Zmiany w ustawie o VAT, czyli co dalej z kasami fiskalnymi online? https://www.kasyfiskalne2018.pl/przepisy-fiskalne/zmiany-w-ustawie-o-vat-czyli-co-dalej-z-kasami-fiskalnymi-online/ https://www.kasyfiskalne2018.pl/przepisy-fiskalne/zmiany-w-ustawie-o-vat-czyli-co-dalej-z-kasami-fiskalnymi-online/#respond Wed, 10 May 2023 09:12:09 +0000 https://www.kasyfiskalne2018.pl/?p=23 Znany jest już ostateczny projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczący kryteriów oraz warunków technicznych, jakie muszą spełniać kasy fiskalne. Jednak na tym nie koniec – w związku ze wspomnianym aktem prawnym nastąpią również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Co konkretnie oznaczają te regulacje dla kwestii kas fiskalnych online? Zmiany w… Czytaj dalej Zmiany w ustawie o VAT, czyli co dalej z kasami fiskalnymi online?

The post Zmiany w ustawie o VAT, czyli co dalej z kasami fiskalnymi online? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
Znany jest już ostateczny projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczący kryteriów oraz warunków technicznych, jakie muszą spełniać kasy fiskalne. Jednak na tym nie koniec – w związku ze wspomnianym aktem prawnym nastąpią również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Co konkretnie oznaczają te regulacje dla kwestii kas fiskalnych online?

Zmiany w ustawie o VAT a branża fiskalna

Jeśli chodzi o zaproponowane zmiany, warto podkreślić te, które dotyczą branży fiskalnej oraz kwestii związanych ze stosowaniem dotychczasowych oraz przyszłych, online’owych urządzeń rejestrujących. Pierwsza z nich dotyczy jednego z obowiązków podatnika, związanych z użytkowaniem kasy. Jak wiemy, każde urządzenie fiskalne musi być poddawane przeglądowi technicznemu (nie rzadziej, niż co 2 lata). Wcześniej jednak wystarczyło, że przedsiębiorca zgłosił je do kontroli. Obecnie sama informacja nie wystarczy – musi zadbać o terminowe przeprowadzenie przeglądu.

Ponadto, w przypadku fiskalizacji online’owego urządzenia rejestrującego nie będzie obowiązku zgłaszania tego faktu do Urzędu Skarbowego. Ta konieczność będzie zachodzić w przypadku starszych modeli, czyli z papierową bądź elektroniczną kopią paragonów.

Kiedy pożegnamy kasy z papierową rolką i kopią elektroniczną?

Jak pamiętamy, początkowo miało dojść do zdecydowanej, ogólnej wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących na kasy online. Jednak w trakcie pracy nad Rozporządzeniem,  zakładana „fiskalna rewolucja” przeistoczyła się w ewolucyjny plan stopniowego wdrażania nowego systemu. Niemniej, koncepcja, aby doprowadzić do sprawnego wycofania dawniejszych technologii sprzedaży nie uległa zmianie.

Resort finansów ma zamiar jak najszybciej wycofać dwurolkowe urządzenia fiskalne, czyli najmniej zaawansowane, których monitorowanie jest dla Urzędu Skarbowego szczególnie wymagające. Przewiduje się, że od 2019 roku nie będzie można już zakupić tego typu modeli. Znowu sprzedaż kas fiskalnych z elektroniczną kopią paragonów prawdopodobnie będzie możliwa do końca 2022 roku. Urządzenia te mają być sukcesywnie zastępowane modelami pozwalającymi na podłączenie do Centralnego Repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i przesyłanie danych o transakcjach drogą internetową. I choć proces ten będzie rozciągnięty w czasie, wiadomo już, które branże i grupy zawodowe zostaną zobligowane do szybszej wymiany obecnych modeli na kasy online.

Kasy fiskalne online szybciej pojawią się w…

Szybsze wdrożenie online’owych kas fiskalnych ma nastąpić w przypadku działalności, w których, według resortu, najłatwiej o częste nieprawidłowości związane z rejestrowaniem obrotu. W tym kontekście wymieniane są 3 główne grupy branż.

Pierwsza z nich to usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego bądź gazu do napędu silników spalinowych. Możliwe, że przedsiębiorcy reprezentujący takie działalności będą musieli wymienić dawne urządzenia fiskalne na kasy online do końca 2018 roku. Z kolei w drugiej grupie znalazły się usługi gastronomiczne i budowlane. Oferujące je firmy powinny być przygotowane na konieczność pracy z nowymi urządzeniami od 1 lipca 2019 roku. Ostatnia grupa dotyczy usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, jak również fitness oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Podatnicy, których biznesy wiążą się z tymi branżami, będą musieli zacząć korzystać z online’owych kas z początkiem 2020 roku.

Koszty wymiany starych urządzeń na kasy online

Jak nie trudno się domyślić, jedno z najczęściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców brzmi: jakie czekają ich koszty związane z nadchodzącymi regulacjami prawnymi oraz nowym systemem fiskalizacji. Jednak w tym kontekście również mogą pojawić się zmiany.

Jak pamiętamy, przedsiębiorca prawnie zobligowany do korzystania z kasy fiskalnej w celu ewidencjonowania obrotu, przy zakupie swojego pierwszego urządzenia może skorzystać z przysługującej mu ulgi (jeśli prawidłowo zarejestrował swój model w Urzędzie Skarbowym oraz dopełnił wszelkich formalności). Refundacja ta potrafi wynieść nawet 90% zapłaconej kwoty (netto), jednak nie więcej, niż 700 zł. W przypadku urządzeń rejestrujących online pułap tego zwrotu miałby wzrosnąć do kwoty 1 000 zł.

O ulgę tę będą mogli ubiegać się zarówno podatnicy kupujący swoją pierwszą kasę fiskalną, jak i ci zmuszeni do zastąpienia starego urządzenia modelem online. Co więcej, w przypadku takiej wymiany, uzyskanie „nowego” zwrotu nie wiąże się z utratą poprzedniego. Jednak trzeba pamiętać, że choć do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej (nie będzie też możliwości wymiany jej na nową w tym samym urządzeniu!) w kasach z kopią papierową lub elektroniczną podatnicy mogą z nich korzystać, to znowu przyszła ulga będzie dotyczyć wyłącznie online’owych urządzeń rejestrujących.

The post Zmiany w ustawie o VAT, czyli co dalej z kasami fiskalnymi online? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
https://www.kasyfiskalne2018.pl/przepisy-fiskalne/zmiany-w-ustawie-o-vat-czyli-co-dalej-z-kasami-fiskalnymi-online/feed/ 0
Nowe kasy fiskalne w 2023 roku. Kto będzie musiał kupić urządzenie? https://www.kasyfiskalne2018.pl/nowe-kasy-fiskalne/nowe-kasy-fiskalne-w-2018-roku-kto-bedzie-musial-kupic-urzadzenie/ https://www.kasyfiskalne2018.pl/nowe-kasy-fiskalne/nowe-kasy-fiskalne-w-2018-roku-kto-bedzie-musial-kupic-urzadzenie/#respond Wed, 10 May 2023 09:10:37 +0000 https://www.kasyfiskalne2018.pl/?p=20 Odpowiadając na tak postawione pytanie, z pewnością należy uwzględnić co najmniej 2 różne kwestie. Po pierwsze, funkcjonujące już obecnie w Polsce regulacje prawne, które dotyczą zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Po drugie, planowane na 2023 rok wprowadzenie systemu urządzeń fiskalnych online. Kasy fiskalne 2023 – zwolnienia 28 grudnia 2016 roku weszło… Czytaj dalej Nowe kasy fiskalne w 2023 roku. Kto będzie musiał kupić urządzenie?

The post Nowe kasy fiskalne w 2023 roku. Kto będzie musiał kupić urządzenie? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
Odpowiadając na tak postawione pytanie, z pewnością należy uwzględnić co najmniej 2 różne kwestie. Po pierwsze, funkcjonujące już obecnie w Polsce regulacje prawne, które dotyczą zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Po drugie, planowane na 2023 rok wprowadzenie systemu urządzeń fiskalnych online.

Kasy fiskalne 2023 – zwolnienia

28 grudnia 2016 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. To właśnie we wspomnianym dokumencie można znaleźć informacje dotyczące tego, którzy podatnicy, prowadząc sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych, muszą obecnie korzystać z urządzeń fiskalnych. Nie można oczywiście wykluczyć, że do 1 stycznia 2023 roku wspomniane przepisy nie zostaną zmodyfikowane. Jeżeli jednak nie dojdzie do żadnych zmian, obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej wystąpi w 2 przypadkach:

  1. Po przekroczeniu rocznego limitu obrotu – obliczanego proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia sprzedaży w danym roku obrachunkowym (365 lub 366). Obecnie kwota ta wynosi 20 000 zł.
  2. Gdy działalność podatnika obejmuje świadczenie usług lub sprzedaż towarów, które znajdują się na liście czynności uniemożliwiających skorzystanie z jakichkolwiek zwolnień. Katalog ten można znaleźć w treści Rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju.

Wymiana kas fiskalnych w Polsce

Od 2023 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kas fiskalnych online. Jednym z jego podstawowych założeń będzie konieczność stosowania urządzeń rejestrujących, które zagwarantują przesyłanie danych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Co więcej, do eksploatacji zostaną dopuszczone kasy fiskalne zapewniające współpracę z terminalami płatniczymi oraz umożliwiające realizowanie e-paragonów. W rezultacie, przedsiębiorcy będą musieli zacząć prowadzić ewidencję przy zastosowaniu urządzeń dostosowanych do nowych wymogów i kryteriów technicznych.

Kiedy konkretnie zacznie się w Polsce wymiana kas rejestrujących? Czy będzie to przebiegało stopniowo, czy też w tym samym czasie wszyscy przedsiębiorcy zostaną zobowiązaniu do zakupu nowych urządzeń fiskalnych? Aktualnie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Można jedynie odwołać się do projektu Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Zgodnie z wspomnianym dokumentem, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z urządzeń zakupionych przed wprowadzeniem systemu online – do chwili wygaśnięcia homologacji danego modelu. Niewykluczone jednak, że konieczność zakupu nowej kasy fiskalnej wystąpi niezależnie od decyzji GUM przyznanej przed 2023 r. Przykładowo: ustawodawca może wprowadzać obowiązek wymiany urządzeń rejestrujących stopniowo, branża po branży.

The post Nowe kasy fiskalne w 2023 roku. Kto będzie musiał kupić urządzenie? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
https://www.kasyfiskalne2018.pl/nowe-kasy-fiskalne/nowe-kasy-fiskalne-w-2018-roku-kto-bedzie-musial-kupic-urzadzenie/feed/ 0
Kasy fiskalne online – jakie korzyści da ich wprowadzenie? https://www.kasyfiskalne2018.pl/przepisy-fiskalne/kasy-fiskalne-online-jakie-korzysci-da-ich-wprowadzenie/ https://www.kasyfiskalne2018.pl/przepisy-fiskalne/kasy-fiskalne-online-jakie-korzysci-da-ich-wprowadzenie/#respond Wed, 10 May 2023 09:08:30 +0000 https://www.kasyfiskalne2018.pl/?p=17 Zgodnie z opinią ustawodawcy, funkcjonujący obecnie w Polsce system fiskalizacji jest bezpieczny i ugruntowany. Równocześnie jednak, brakuje w nim rozwiązań służących do centralnego raportowania, analizowania i kontrolowania transakcji sprzedaży. I właśnie kasy fiskalne online, za sprawą ustandaryzowanego, stałego połączenia z repozytorium MF, mają to zapewnić. Na co jeszcze wpłynie wprowadzenie nowego systemu? Nowe kasy fiskalne… Czytaj dalej Kasy fiskalne online – jakie korzyści da ich wprowadzenie?

The post Kasy fiskalne online – jakie korzyści da ich wprowadzenie? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
Zgodnie z opinią ustawodawcy, funkcjonujący obecnie w Polsce system fiskalizacji jest bezpieczny i ugruntowany. Równocześnie jednak, brakuje w nim rozwiązań służących do centralnego raportowania, analizowania i kontrolowania transakcji sprzedaży. I właśnie kasy fiskalne online, za sprawą ustandaryzowanego, stałego połączenia z repozytorium MF, mają to zapewnić. Na co jeszcze wpłynie wprowadzenie nowego systemu?

Nowe kasy fiskalne od 2020 roku

Rok 2018 będzie oznaczał duże zmiany w sposobie funkcjonowania kas rejestrujących. Wtedy bowiem wejdą w życie nowe kryteria i warunki techniczne, którym muszą podlegać wspomniane urządzenia. Podstawowym obowiązkiem, wynikającym z wprowadzenia systemu kas fiskalnych online, będzie ich stałe połączenie z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. W ramach tej współpracy urządzenia rejestrujące zaczną na bieżąco przesyłać dane o wszystkich podejmowanych czynnościach do serwerów MF.

Wśród skutków ustanowienia nowego systemu, ustawodawca wspomina przede wszystkim o zwiększeniu akceptacji płatności bezgotówkowych oraz zapewnieniu konsumentom szerszego dostępu do pieniądza elektronicznego oraz e-paragonów. Co więcej, wprowadzone zmiany mają wpłynąć na zmniejszenie tzw. szarej strefy i wyższe wpływy do budżetu państwa. Nowe kasy fiskalne, które działają w systemie online, będą bowiem łatwiejsze do monitorowania. A to z kolei ma zmniejszyć skalę przypadkowych kontroli, przeprowadzanych przez urzędników państwowych, jak również przyczynić się do uczciwej konkurencji na rynku.

Urządzenia do bezpiecznego przesyłania e-paragonów

Ta zmiana ma być korzystna zwłaszcza dla polskich konsumentów. Od 2018 roku wszystkie kasy fiskalne, które wejdą do eksploatacji, zagwarantują realizowanie zarówno papierowych, jak i elektronicznych paragonów. W drugim przypadku ma to polegać na tym, że na życzenie klienta przedsiębiorca będzie mógł wystawić dowód sprzedaży w formie cyfrowej. Natomiast kasa rejestrująca zapewni bezpieczne przesłanie e-paragonu, np. na adres e-mail nabywcy. Dzięki temu konsumenci nie będą musieli przechowywać papierowych dokumentów, które często są niezbędne do skorzystania ze zwrotu lub reklamacji towaru. Wystarczające okaże się użycie paragonu elektronicznego.

Kasy rejestrujące a płatności bezgotówkowe

Za sprawą systemu kas fiskalnych online w Polsce ma wzrosnąć obrót bezgotówkowy. Pytanie jednak, w jaki sposób nowe rozwiązania przyczynią się do zwiększenia roli płatności elektronicznych? To proste – wszystkie kasy fiskalne, wprowadzone na rynek po 1 stycznia 2018 roku, mają zagwarantować współpracę z terminalami płatniczymi. Połączenie obydwu urządzeń będzie zaś możliwe dzięki ustandaryzowanemu protokołowi komunikacyjnemu. Warto także podkreślić, że zdaniem ustawodawcy większy udział obrotu bezgotówkowego, we wszystkich płatnościach, zmniejszy koszty administracji. Ponadto, ma to ułatwić oraz przyspieszyć kontrolowanie transakcji zawieranych przez przedsiębiorców i konsumentów.

The post Kasy fiskalne online – jakie korzyści da ich wprowadzenie? first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
https://www.kasyfiskalne2018.pl/przepisy-fiskalne/kasy-fiskalne-online-jakie-korzysci-da-ich-wprowadzenie/feed/ 0
Kasy fiskalne Elzab – urządzenia z certyfikatem „Online Ready” https://www.kasyfiskalne2018.pl/nowe-kasy-fiskalne/kasy-fiskalne-elzab-urzadzenia-z-certyfikatem-online-ready/ https://www.kasyfiskalne2018.pl/nowe-kasy-fiskalne/kasy-fiskalne-elzab-urzadzenia-z-certyfikatem-online-ready/#respond Wed, 10 May 2023 09:06:54 +0000 https://www.kasyfiskalne2018.pl/?p=14 Rynek technologii sprzedaży zaczyna się powoli przygotowywać do zmian w kasach fiskalnych, które mają nadejść w 2018 roku. Producentom z tej branży zależy bowiem na ułatwieniu życia polskim podatnikom oraz zaoferowaniu możliwie najlepszych rozwiązań technologicznych. Przykładów nie trzeba szukać daleko. 26 stycznia 2017 roku w ofercie Elzab pojawiły się kasy i drukarki fiskalne z certyfikatem… Czytaj dalej Kasy fiskalne Elzab – urządzenia z certyfikatem „Online Ready”

The post Kasy fiskalne Elzab – urządzenia z certyfikatem „Online Ready” first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
Rynek technologii sprzedaży zaczyna się powoli przygotowywać do zmian w kasach fiskalnych, które mają nadejść w 2018 roku. Producentom z tej branży zależy bowiem na ułatwieniu życia polskim podatnikom oraz zaoferowaniu możliwie najlepszych rozwiązań technologicznych. Przykładów nie trzeba szukać daleko. 26 stycznia 2017 roku w ofercie Elzab pojawiły się kasy i drukarki fiskalne z certyfikatem „Online Ready”.

Funkcjonalność nowych kas fiskalnych

Na początku warto przypomnieć, na czym w ogóle mają polegać zmiany w sposobie funkcjonowania kas fiskalnych. Od 2018 roku na rynek technologii sprzedaży zaczną bowiem trafiać jedynie urządzenia online’owe. W największym skrócie, modele podłączone na stałe do centralnych serwerów Ministerstwa Finansów – za pośrednictwem łącza internetowego. A w ramach takiej współpracy kasy fiskalne pozwolą na przesyłanie ważnych informacji do repozytorium wspomnianego resortu.

Nowe urządzenia rejestrujące zyskają również inne funkcjonalności. Po pierwsze, zagwarantują zarówno wystawianie papierowych dokumentów, jak i realizowanie e-paragonów fiskalnych. Elektroniczne dowody sprzedaży mają być przesyłane zabezpieczonym kanałem, np. na adresy e-mail nabywców. Po drugie, każda kasa fiskalna online, dopuszczona do eksploatacji w 2018 roku, umożliwi współpracę z terminalem płatniczym. Wymiana danych pomiędzy wspomnianymi urządzeniami będzie się odbywała poprzez jednolity protokół komunikacyjny.

Modernizacja urządzenia w przyszłości

Pojawienie się kas i drukarek fiskalnych Elzab, które posiadają certyfikat „Online Ready”, należy uznać za odpowiedź na zbliżającą się wielkimi krokami wymianę urządzeń rejestrujących w Polsce. Szczegóły dotyczące tego procesu nie są oczywiście jeszcze znane. Można się spodziewać, że wymiana kas fiskalnych, na modele online’owe, będzie przebiegała stopniowo. Zgodnie z jednym z często przywoływanych scenariuszy, zastępowanie dotychczasowych urządzeń rejestrujących ma się odbywać według podziału na różne branże.

Co zyskają podatnicy, którzy np. dziś zdecydują się na zakup kasy albo drukarki Elzab z wspomnianym certyfikatem? „Online Ready” ma zagwarantować modernizację urządzenia w przyszłości i dostosowanie go do wymogów technicznych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Warto to omówić na konkretnym przykładzie.

Elzab K10, czyli jeden z najpopularniejszych modeli na rynku, nie oferuje obecnie współpracy z terminalem płatniczym, transmisji danych do serwerów MF (które zresztą nie istnieją) oraz wysyłania e-paragonów. Pomimo tego, w 2018 roku nie będzie trzeba wymienić tej kasy na nową. Model K10 posiada bowiem certyfikat „Online Ready” i producent zapewnia jego modernizację techniczną do wersji obowiązującej po wprowadzeniu systemu online w Polsce. Regulamin akcji oraz jej szczegóły można sprawdzić tutaj.

Modele z certyfikatem „Online Ready”

K10 nie jest jedynym urządzeniem marki Elzab, które zostało opatrzone online’owym certyfikatem. Aktualnie gwarancja modernizacji występuje również w przypadku zakupu kasy fiskalnej Mini E oraz 2 drukarek rejestrujących: Mera Plus TE oraz Mera Plus F E. Niewykluczone, że niedługo kolejne modele produkowane przez Elzab zyskają certyfikat „Online Ready”.

Kasy i drukarki fiskalne Elzab, które po 1 stycznia 2018 roku będzie można zmodernizować i dostosować do systemu online, są dostępne na tej stronie internetowej.

The post Kasy fiskalne Elzab – urządzenia z certyfikatem „Online Ready” first appeared on kasyfiskalne2018.pl.

]]>
https://www.kasyfiskalne2018.pl/nowe-kasy-fiskalne/kasy-fiskalne-elzab-urzadzenia-z-certyfikatem-online-ready/feed/ 0